BİTİŞİK EL YAZISI YERINE DİK TEMEL HARFLER

BİTİŞİK EL YAZISI YERINE DİK TEMEL HARFLER

        Milli Eğitim Bakanlığı’nın almış olduğu karara göre önümüzdeki yıl dik temel harflere geçilecek.

         2005 te uygulamaya koyulmus el yazisini bendeniz de 2006’da okuttugum 1.sinif ogrencilerime uyguladigimdan beri eskiden oldugu gibi ileriki siniflarda  guzel yazi dersi olarak verilmesi taraftariydim.

        Bir hamlede yazilabilecek ‘l’harfini henüz el kaslari gelismemis minik ellere üç hamlede yazdırmaya çalışma, sayfalarca yapılan ödevler sonucunda ve ailenin üstün gayretiyle ancak güzel yazılabilen el yazısının kalkıp dik temel harflere geçilmesi bir egitimci anne olarak beni mutlu etti.

       Oğlum anasinifina basladigindan beri 1.sınıfa baslamadan el yazini ogretmek icin her akşam bebekle birlikte en az 1 saat odev yaptirmak durumundan dolayı hep oglum baslamadan el yazisinin kalkmasini umit ederdim.

      Her sabah yoklama icin sinifimiza gelen ortaokul öğrencilerini 1 sene boyunca gozlemledim ve birkaçı haric hepsi kendi tercihleriyle düz yazi yaziyorlardi.Öğrenmedikleri belki harflerin yönünü yanlis bildikleri düz yazi…

       Biz sinif öğretmenleri öğrenciyi ve yazisini icsellestirdigimiz icin bi sekilde yaziyi okuyorduk ama ogrenci ortaokula gelince yazili kagidini okuyabilmek ve bir de o yazili kagidindan noktalama işaretiymiş,paragraf basiymis vs.beklemek hayaldi:)

      Alinan kararin ülkemize başarı ve ailelerimize de huzur getirmesi dileğiyle…

Share

One thought on “BİTİŞİK EL YAZISI YERINE DİK TEMEL HARFLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.