İletişimin zekayı artırıcı yönü ile ilgili bir deney

İletişimin zekayı artırıcı yönü ile ilgili bir deney

Prof. Dr. Sinan Canan’a ait bu kitaptan bir bölüm paylaşmak istiyorum : Aynı nesilden sıçanlar iki gruba ayrılıyor
?? ?gruplardan birisi sıradan deney kafesinde istedikleri kadar yem ve su ile besleniyor.
???diğer gruptakiler ‘zenginleştirilmiş ortam’ diye adlandırılan sıçanları bolca meşgul edecek gezerek, keşfedebilmelerine olanak sağlayacak tüneller oyuklar tekerlekler gibi farklı ve parlak renkte oyuncakların olduğu kafese konuluyor.
??? deney sonucunda zenginleştirilmiş ortamlarda büyüyen sıçanların ileriki hayatlarında tüm zeka testlerinde diğer arkadaşlarına göre daha başarılı olduğu görülüyor yol ve yön bulma sitesi strese dayanıklılık gibi testlerden daima üstün başarı sergiledikleri gözlemleniyor.

??????????????
Bu tip çalışmalarının sonucunda odası oyuncakla dolu çocuklar daha zeki olur diyemeyiz? şöyle bir sonuca ulaşabiliriz? insan için en önemli ortam zenginleştirici? ” iletişim”dir. Bebek etrafı ile ne kadar çok iletişim kurarsa beyni de o derece gelişir.Bebekle bol bol konuşmak, akranlarıyla oyun oynamasına müsade etmek ebeveyn olarak aşırı kontrolcülüklerimizle özgürlüğünü engellememek belki de çocuğumuza yapacağımız en büyük iyilik olacaktır. Tabi burada da Allahın Hafız ismini bilmek, Ayetel Kürsi’nin koruyuculuğuna inanmak her an pırpır eden anne kalbini mutmain edecek en büyük destek. Anne olarak imanımızın ve Allaha olan güvenimizin artması dileğiyle. Ya Hafız Ya Muhafız?

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.